Biografie: Mark Hoppus (Blink-182, +44)

23.06.2012 12:02

Mark Allan Hoppus se narodil 15. března 1972 v kalifornském Ridgercestu. Od svého dětství se zajímal o hudbu. Když byl ve třetí třídě, jeho rodiče se rozvedli. Tato událost malého Marka citově zasáhla. Neustále cestoval mezi matkou a otcem. Otec na něj neměl příliš času, protože pracoval pro Ministerstvo obrany. Okolo patnáctého roku života se Hoppus našel ve skateboardingu. Od svého otce dostal svou první baskytaru a postupně pronikal do punk-rocku. Psal své vlastní songy. Hlavní inspirací mu byla skupina The Cure. Na střední škole hrál v kapele Pier 69, která se věnovala hlavně coverům. Později v The Attic Children. Dále byl také v partě pojmenované Of All Things, která podobně jako Pier 69 hrála coververze.

V roce 1992 Mark odešel za prací a studiem do San Diega. Když navštěvoval vysokou školu, měl v plánu stát se učitelem angličtiny. Studium však nedokončil. Následovalo seznámení s Tomem DeLongem přes Markovu sestru, se kterým se téměř okamžitě spřátelil. S Tomem, který hrál na kytaru, trávil Mark hodně času v DeLongově garáži, kde společně zkoušeli. Tom přivedl svého přítele ze školy Scotta Reynora, který skvěle ovládal bicí. Jejich kapela, kterou spolu založili, se původně jmenovala Duck Tape, následně jí DeLonge přejmenoval na Blink

Skupina vypustila pár demo songů a upoutala pozornost nahrávacího studia Cargo Music, kde nahráli své debutové album Cheshire Cat. Kvůli hrozbě žaloby ze strany irské popové kapely se stejným názvem připojili Mark, Tom a Scott k názvu číslo 182. Kapela získávala rychle fanoušky a dostávala se pomalu nahoru. V roce 1997 vyšlo jejich druhé album Dude Ranch, kterého se prodalo 1,5 miliónů kopií. Zhruba této době se rozhodl přestat kouřit a pít, což mu vydrželo dodnes. Následující rok Mark s Tomem vyhodili Scotta kvůli alkoholu. Na turné za něj zaskakoval Travis Barker (biografie) z Aquabats, který u Blink 182 už zůstal. Třetí plackou byla v roce 1999 Enema Of The State a o dva roky později Take Off Your Pants and Jacket.

Mark se proslavil také svým vystoupením v MTV Castaway Countdown, kde se objevil zcela nahý. Napsal celou řadu písní pro Blink 182, přičemž song Dammit vytvořil za rekordních 5 minut. Dalším příkladem je Adam’s Song, pro který jej inspirovala sebevražda teenagera. V roce 2000 dostal Hoppus basovku Fender „Jazz Bass Mark Hoppus Signature“, na kterou hraje dodnes. Později spolu Mark a Tom založili firmy Macbeth a Atticus. Následovala pauza Blink 182, kvůli Tomovým problémům se zády, při které vznikl projekt Box Car Racer. Poté, v roce 2003, vyšlo Blinkům další album se stejnojmenným názvem, ale v roce 2004 začala atmosféra v kapele houstnout. Mark bral Toma jako zrádce kvůli Box Car Racer a Tom naopak přemlouval členy k další pauze.

Začátkem roku 2005 skupina prohlásila, že si dá pauzu na dobu neurčitou. V blízké době ji Tom rozpustil úplně. Mark společně s Travisem založili formaci +44 společně s Caroll Heller. When Your Heart Stops Beating bylo prvním a posledním albem této formace, protože od roku 2008 se situace okolo Blink 182 pomalu měnila. Nejprve smrtí Jerryho Finna, který byl producentem kapely a Hoppus ho nazýval „čtvrtým členem“, a 20. září 2008 hlavně letecká nehoda Travise Barkera. V roce 2009 při předávání cen Grammy prohlásili Mark, Tom a Travis, že Blink 182 jsou zpět. Následovalo turné po Americe a Evropě. Při této příležitosti Mark prohlásil, že nenávidí hraní v Evropě, protože jim zde lidé nerozumí. V září 2011 pak pánové vydali album Neighborhoods (recenze), kterého se opět prodalo neskutečné množství.

Do ČR se Bink 182 měli dostat už minulý rok, ale kvůli tomu, že neměli hotovou desku, se koncert odložil na rok letošní. Před týdnem se ovšem zrušil celý Prague City Festival, na kterém měli vystoupit po boku Simple Plan nebo Lostprophets, takže se čeští fanoušci této pop-punkové ikony nedočkají ani letos.

Mimo hraní jako takového má Mark také vlastní pořad Hoppus on Music. Tato hodinová talk show, jež původně nesla název A Different Spin With Mark Hoppus, běží každý týden na americké stanici Fuse TV. Na to, jak pořad vypadá, se můžete podívat v YouTube videích níže.

 

Kuba Diviš